Často kladené otázky

Spísali sme pre vás zopár odpovedí na opakujúce sa otázky :) Ak by ste predsa len nenašli odpoveď na to čo vás zaujíma, neváhajte nás kontaktovať.

 

Je Moyo nosič vhodný pre novorodencov?

Je nutné Moyo nosič pred prvým použitím oprať?

Do koľkých kilogramov sú Moyo nosiče vhodné?

Je možné nosiť v Moyo nosičoch dieťa aj na chrbte?

Dajú sa na nosiči typu Classa krížiť popruhy?

Ktorý typ Moyo nosiča (Classa alebo Cross) je pohodlnejší?

Šijete nosiče aj z vlastnej šatky?

Aká šatka je vhodná na výrobu nosiča?

Koľko metrov šatky je potrebných na ušitie nosiča?

Je možné si niekde vyskúšať Moyo nosiče alebo oblečenie?

Ako dlho trvá doručenie tovaru?

 


 

Je Moyo nosič vhodný pre novorodencov?

Vo všeobecnosti platí, že na nosenie novorodenca je ideálna nosiaca pomôcka šatka, ktorá sa mu dokonale prispôsobí. Avšak aj tu platí a je veľmi dôležité obzvlášť pri malinkom bábätku, aby bola šatka správne uviazaná. Nie všetkým maminkám viazanie šatiek vyhovuje a bohužiaľ ich to od nosenia aj odradí.

Preto sme vyvinuli nosič Moyo Classa First Size. Tento typ nosiča má možnosť nastavenia na nosenie novorodenca od konfekčnej veľkosti 56 ( od 3,5 kg ).
Okrem toho, že jeho šírka sa dá nastaviť na veľmi úzko, obsahuje sadu praciek na bedrovom páse, kde sa upínajú ramenné popruhy počas prvých cca 2-3 mesiacov. Vďaka tomu sa na krehkú chrbticu dieťatka nevyvíja priečne tlak ťahaním ramenných popruhov zapnutých na bokoch opierky. Taktiež nosič obsahuje okrem regulácie výšky opierky aj možnosť zúženia šírky opierky v záhlaví bábätka a samozrejmosťou je fixačná kapucňa.
 
Takže, áno, dnes už máme možnosť nosiť novorodenca aj v nosiči, avšak dôležitý je správny výber nosiča ( neodporúčame nosiče s novorodeneckou vložkou ) a hlavne správne nastavenie podľa pokynov v návode.
 
 
 
Je nutné Moyo nosič pred prvým použitím oprať?
 
Šatky, z ktorých nosiče vyrábame sa pred strihaním perú a žehlia, takže z funkčného hľadiska je nosič pripravený používanie resp. vyskúšanie. V prípade, že ste si už istí si objednaný nosič nechať, odporúčame ho z hygienických dôvodov oprať. Prvý krát postačuje nosič oprať bez pracieho gélu na šetrnom programe. V prípade znečistenia nosiča používajte gély bez optických rozjasňovačov.
 
 
 
Do koľkých kilogramov sú Moyo nosiče vhodné?
 
V určení vhodnosti nosiča pre konkrétne dieťa, nie je smerodajná jeho váha, ale riadime sa hlavne konfekčnou veľkosťou dieťaťa. Nosiče boli testované na nosnosť 20 kilogramov, to však neznamená, že sú aj vhodné pre 20 kilové dieťa. Uniesli by určite aj viac, ale podstatná je veľkosť chrbtovej opierky, nie nosnosť.
Nosič je dobrý dovtedy, kým šírka chrbtovej opierky siaha dieťaťu od kolienka po kolienko. Pri starších deťoch, ktoré už samostatne chodia, je povolená malá tolerancia, čiže nevadí ak je opierka o kúsok kratšia, ak to dieťaťu pri nosení neprekáža, je zachovaná ergonomická poloha – kolienka sú vyššie ako zadok.
 
Moyo First Size ( Classa ) - vhodný od narodenia ( od veľkosti 56 ) do cca 1 a pol roka ( do veľkosti 86 )
Moyo Tiny Size ( Cross ) - Vhodný od cca 2 mesiacov ( od veľkosti 62 ) do cca 1 a pol roka ( do veľkosti 86)
Moyo Maxi Size ( Classa, Cross ) - Vhodný od cca 7 mesiacov ( od veľkosti 74 ) do cca 4 rokov ( do veľkosti 104 – 110 )
 
Tieto veľkostné údaje sú len orientačné, každé dieťatko je individuálne. Deti sa od seba odlišujú stavbou tela, dĺžkou trupu a končatín atď., takže každému môže daná veľkosť nosiča vyhovovať od a do inej konfekčnej veľkosti
 
 
 
Je možné nosiť v Moyo nosičoch dieťa aj na chrbte?
 
V oboch typoch Moyo nosičov je možné nosiť na chrbte, avšak ak plánujete nosiť prevažne na chrbte, alebo nosiť takto často, odporúčame nosič typu Classa - s rovnými ramennými popruhmi. Klasické popruhy sa dajú lepšie prispôsobiť noseniu na chrbte.

V Cross nosiči je tiež možné nosiť na chrbte, avšak keďže krížiace popruhy sú špeciálne ušité na nosenie do kríža a pri nosení na chrbte sa zapínajú rovno, neposkytujú pri dlhšom nosení až taký komfort ako rovné. Na chvíľkové poponášanie dieťaťa na chrbte však určite poslúži aj Cross.
Toto odporúčanie taktiež neplatí pre všetkých, pretože sú aj maminky, ktoré nosia dieťa v Cross nosiči aj na chrbte bežne a dokonca im to viac vyhovuje. Zase platí, každému vyhovuje niečo iné.
 
 
 
Dajú sa na nosiči typu Classa krížiť popruhy?
 
Nie, popruhy majú špeciálny anatomický strih a polstrovanie vyvinuté pre zvýšený komfort nosenia. Prekríženie by ich deformovalo. Napriek tomu, že sa popruhy prekrížiť nedajú, sú maximálne komfortné.
 
 
 
Ktorý typ Moyo nosiča ( Classa alebo Cross ) je pohodlnejší?
 
Nedá sa jednoznačne odpovedať na túto otázku, nakoľko každý z nás je iný a vyhovuje mu iný nosič. Zatiaľ čo niektorí preferujú praktické rovné popruhy, iní zas nedajú dopustiť na krížiace sa popruhy, ktoré sú na kríženie aj špeciálne ušité.
 
Krížiace popruhy preferujú osoby, ktoré majú ešte nechodiace bábätká, na nosenie po dlhšiu dobu, kedy nemusia dieťa hore-dole vykladať z nosiča ako pri chodcovi. Avšak je aj mnoho takých, ktorí preferujú kríženie aj starších detí, nakoľko tento spôsob upínania popruhov im lepšie rozloží váhu dieťatka na chrbte a nosenie je pre nich pohodlnejšie ako s rovnými popruhmi. Sú však aj maminky, ktorým krížiace popruhy vyslovene nesedia. Úlohu tu zohráva aj tvar, šírka a sklon ramien, výška v akej konkrétna osoba svoje dieťa nosí atď.

Takže neostáva nám nič iné, ako odporučiť staré známe, a to, že najlepšie je si nosič pre kúpou vyskúšať. Ak túto možnosť nemáte, pri nakupovaní cez eshop máte vždy možnosť nosič vrátiť ak vám nesadne, respektíve vymeniť.
 
 
 
Šijete nosiče aj z vlastnej šatky?
 
Ponúkame možnosť ušitia nosiča na zákazku z vlastnej šatky a takisto aj doplnkov - slintáky, kapsička na bedrový pás, predlžovací návlek na bedrový pás, moyobag, ring sling.
 
Taktiež máme v ponuke aj možnosť ušitia pôvodnej verzie Moyo nosiča - rozdiel je v tom, že staršia verzia má mäkší bedrový pás, rovno strihaný a nastavovanie šírky opierky na šnúrku, zatiaľ čo nový typ má anatomicky vytvarovaný pevný bedrový pás s reguláciou šírky na suchý zips a väčšie vekové rozpätie použiteľnosti danej veľkosti nosiča.
 
 
 
Aká šatka je vhodná na výrobu nosiča?
 
Šatku vo všeobecnosti odporúčame s gramážou aspoň 250 g/m2, ideálne celobavlnenú, husto tkanú. Vyhýbame sa prímesiam kvôli náročnejšej údržbe nosiča a odolnosti väzby najmä v namáhaných miestach šitia. Taktiež neodporúčame šatky so špeciálnymi vzdušnými väzbami, ktorými sú utkané.
 
 
 
Koľko metrov šatky je potrebných na ušitie nosiča?
 
Spotreba na ušitie samotného nosiča bez doplnkov je 2,7 metra na nový typ a 2,5 metra na pôvodný typ. Spotreba sa môže mierne líšiť pri jednotlivých veľkostiach nosiča a šírke použitej šatky. V prípade nedostatočného materiálu na ušitie, ponúkame možnosť doplnenia ( podšitia ) nosiča jednofarebnou šatkovinou.
 
 
 
Je možné si niekde vyskúšať Moyo nosiče alebo oblečenie?
 
Áno. Naše výrobky sa po dohode dajú vyskúšať priamo v našej dielni v Šamoríne, kde máme aj sklad, prípadne v Bratislave. Takisto si Moyo nosiče môžete vyskúšať a zakúpiť aj v našich partnerských predajniach, v požičovniach, prípadne u poradkýň nosenia.
 
 
 
Ako dlho trvá doručenie tovaru?
 
V prípade, že máme daný tovar na sklade, odosielame ho po obdržaní platby na náš bankový účet. V prípade, že je zvolená platba na dobierku, odosielame tovar po objednaní.
Keďže ide o handmade výrobu v menších množstvách, je možné, že objednaný tovar sa predal tesne pred vašou objednávkou. O oneskorení doručenia z dôvodu došívania vašej objednávky, prípadne iných dôvodov, vás budeme ihneď informovať.